דרמה: דליקה במתחם ציון 'בעל התניא' בהאדיטש.

דרמה של ממש התחוללה ביום שישי האחרון, שעה קלה לפני שבת במתחם ציונו של כ"ק רבינו הזקן, "בעל התניא" בעיר האדיטש שבמזרח אוקראינה: נר נשמה שדלק בביתו של משגיח הכשרות במקום, ר' דניאל הגר הביא לשריפת ביתו בשעה שאשתו ושני ילדיו הפעוטות נמצאים בו.

רק בנס הצליחה האישה לתפוס בשתי ידיה את הפעוטות ולהימלט עמם מבעד ללהבות שאחזו במטבח ובסלון והחלו לכלותם.

היא אצה למטבח המתחם שבו שהה בעלה כדי להשגיח על הכנת סעודות השבת לפליטים הקבע ולאורחים לחג שהגיעו למקום וזה מיהר להזמין את כוחות הכיבוי המקומיים. רק אחרי מאבק של שעה עיקשת, עלה בידי לוחמי האש האוקראינים להשתלט על האש ולכבותה כליל.

הרב שניאור זלמן דייטש, שליח הרבי ומנהל המתחם אומר: "הנזק לביתו של המשגיח אדיר וגם כל רכושם עלה באש, כולל ביגוד ופאה חדשה, אבל אנו מודים לה' על הנס הגדול – הצלתה של האשה וילדיה מהאש. אין ספק שהתושיה שלה להימלט מבעד ללהבות ונס ההצלה שלה הם בזכות אדמו"ר הזקן – כשבעלה מקדיש את כל זמנו עבור המתחם הקדוש, כולל בזמן המלחמה".

כזכור, למרות המלחמה, המתחם בהאדיטש שוקק חיים בכל ימות השנה. מלבד סמינרים ביהדות, חגים ויומי דפגרא שנחגגים בו, רק בחג הפסח כמאה יהודים מהאדיטש ומכפרי הסביבה הגיעו למתחם כדי לשהות בו לכל אורכו של החג; הם חגגו את הפסח כבני חורין ובצורה הכשרה והשמחה ביותר הן בשני לילות הסדר, הן בחול המועד והן בשני הימים האחרונים של החג.

אל אותם יהודים הצטרפו גם חיילים יהודים המשרתים בצבא אוקראינה ומשובצים במחנות צבא באזור.

תאריכים מיוחדים

חג הגאולה

י"ט כסליו

יום הבהיר

ח"י אלול